Witamy w serwisie promocji opieki paliatywnej i tradycyjnej!

Radiologia czy ultrasonografia - porównanie

Radiologia jest specjalizacją w Medycynie, która zajmuje się tworzeniem obrazów wewnątrz ciała za pomocą różnych substancji fizycznych, pól magnetycznych itp.; i używaniem tych obrazów do diagnozowania i w mniejszym stopniu do prognozowania i leczenia chorób. Radiologię trzeba odróżnić od radioterapii, która nie używa obrazów, tylko stosuje bezpośrednio promieniowanie jonizujące (promienie X o większej energii niż te, używane przy diagnozowaniu, a także promieniowanie innego typu) do leczenia chorób (na przykład do powstrzymania rozwoju tych nowotworów, które są czułe na promieniowanie. Radiologię można podzielić na trzy duże grupy, medycynę jądrową, radiologię diagnostyczną i radiologię interwencyjną. Medycyna jądrowa wytwarza obrazy za pomocą znaczników radioaktywnych, które się mocują z różną siłą do różnych tkanek. Jest gałęzią wyłącznie diagnostyczną i w niektórych krajach jest oddzielną specjalizacją lekarską. Radiologia diagnostyczna skupia się głównie na diagnozowaniu chorób za pomocą obrazu.

Ultrasonografia, zwana w skrócie USG jest jednym z badań diagnostycznych. Polega ona wykorzystaniu ultradźwięków poprzez specjalny aparat. Badanie jest wykonywane najczęściej przez powłoki ciała i jest całkowicie nieinwazyjne, co oznacza, że w żaden sposób nie narusza łączności powierzchni skóry. Jest ono stosowane do diagnozowania różnych dolegliwości. Pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych, a także różne stany chorobowe, w tym nowotwory. Ultrasonografia jest także standardowym badaniem wykonywanym w ciąży do jej potwierdzenia, a następnie do sprawdzania, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jest ona całkowicie bezbolesna oraz bezpieczna dla pacjenta, o ile prawidłowo wykonała ją wykwalifikowana osoba za pomocą sprawnego sprzętu. Dzisiaj także w dziedzinie ultrasonografii wiele się zmieniło. Aparaty do tego badania są coraz sprawniejsze, co pozwala na wyraźniejszy obraz. Dzięki temu możliwe jest bardzo wczesne określeni e płci płodu, a pokazanie go w technice 3D, czyli w sposób trójwymiarowy.

"Badania medyczne zrobiły tak niebywały postęp, że dziś praktycznie nie ma już ani jednego zdrowego człowieka."

Aldous Huxley

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi świadczeniami z zakresu pomocy medycznej oraz opieki paliatywnej. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług a także prawdziwe, szczere poświęcenie, którego nie będą Państwo w stanie kupić za pieniądze. To nasze podejście do pacjenta sprawia, że od samego początku zaufały nam tysiące osób - zrobimy wszystko aby tego zaufania nie stracić, zapraszamy do współpracy!

Powody, dla których warto zainteresować sie Erca:

  • Oferujemy bezpłatną bazę wiedzy online dostępną dla każdego, bezpłatnie
  • Posiadamy najlepsze przygotowanie teoretyczne a także certyfikaty to potwierdzające
  • Na pierwszym miejscu dla nas jest pacjent oraz jego zdrowie, i tak zostanie na zawsze
  • Działamy nieprzerwanie od roku 2003 i posiadamy bardzo bogate doświadczenie
  • Po prostu, jesteśmy żeby pomagać

"Bo pomoc drugiej osobie to najwięcej, co możemy dać"

Thomas Huxwell

Opinie o pomocy od Erca

Są bezapelacyjnie najlepsi w swoim fachu! Zapewniają profesjonalną, a przede wszystkim zaangażowaną pomoc (co szczególnie jest dziś rzadkością!). Nie spotkałem się jeszcze z lepszą marką niż Erca i szczerze polecam wszystkim, jako bardzo zadowolony pacjent. Dziękuję serdecznie.


Krzysztof Tomkiewicz, Gdynia