Witamy w serwisie promocji opieki paliatywnej i tradycyjnej!

Krotka historia medycyny

Po upadku starożytnego Rzymu w Europie Zachodniej, grecka tradycja lekarska upadła. Po roku 750 naszej ery, muzułmanie przetłumaczyli na arabski prace Galena i Arystotelesa, po czym lekarze islamscy zajęli się badaniami medycznymi. Należy wspomnieć o najważniejszych postaciach medycyny islamskiej takich jak Awicenna, który razem z Hipokratesem uważany jest za ojca Medycyny; Abulcasis, ojciec chirurgii; Awenzoar, ojciec chirurgii doświadczalnej; Ibn al-Nafis, ojciec fizjologii krążenia, Awerroes i Rhazes, ojciec pediatrii. Już pod koniec Średniowiecza, po czarnej śmierci, wyłoniły się postacie lekarzy europejskich takie jak William Harvey i Gabriele Fallopio. W przeszłości, duża część myśli lekarskiej była uwarunkowana tym co powiedziały wcześniej autorytety i widziano ją w ten sposób, jak że jeśli było powiedziane, utrzymywało się jako autorytet. Taki sposób myślenia był zastąpiony w ciągu XIV i XV wieku naszej ery, w okresie epidemii czarnej śmierci. Przednowożytne badania biomedyczne  zdyskredytowały różne starożytne metody, takie jak na przykład patologia humoralna.

Około XIX wieku, dzięki postępowi Leeuwenhoeka z mikroskopem i odkryciu zakażeń bakteryjnych przez Roberta Kocha, zaczął się prawdziwy rozwój współczesnej medycyny. Tylko w XVIII wieku powstało wiele odkryć, na przykład antybiotyków, co było wielkim momentem dla medycyny. W czasie gdy medycyna i technika rozwijały się, zaczęła stawać się godna większego zaufania. Wyłoniła się farmakologia zielarska; różne leki są pochodzenia roślinnego, takie jak atropina, warfaryna, aspiryna, digoksyna, taksol itp. Pierwszym odkrytym lekiem przez Paula Ehrlicha w 1908 roku była arsfenamina, po tym jak zaobserwowano że bakterie ginęły podczas gdy ludzkie komórki nie. Pierwszymi formami antybiotyków były leki sulfonamidy, potem antybiotyki stały się bardziej wyrafinowane. Współczesne antybiotyki mogą atakować konkretne części fizjologiczne, niektóre nawet zaprojektowane do wsparcia organizmu aby zmniejszyć skutki uboczne. Szczepionki zostały odkryte przez Edwarda Jennera, a później Louis Pasteur nadał nazwę szczepionce ku czci pracy Jennera.

"Badania medyczne zrobiły tak niebywały postęp, że dziś praktycznie nie ma już ani jednego zdrowego człowieka."

Aldous Huxley

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi świadczeniami z zakresu pomocy medycznej oraz opieki paliatywnej. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług a także prawdziwe, szczere poświęcenie, którego nie będą Państwo w stanie kupić za pieniądze. To nasze podejście do pacjenta sprawia, że od samego początku zaufały nam tysiące osób - zrobimy wszystko aby tego zaufania nie stracić, zapraszamy do współpracy!

Powody, dla których warto zainteresować sie Erca:

  • Oferujemy bezpłatną bazę wiedzy online dostępną dla każdego, bezpłatnie
  • Posiadamy najlepsze przygotowanie teoretyczne a także certyfikaty to potwierdzające
  • Na pierwszym miejscu dla nas jest pacjent oraz jego zdrowie, i tak zostanie na zawsze
  • Działamy nieprzerwanie od roku 2003 i posiadamy bardzo bogate doświadczenie
  • Po prostu, jesteśmy żeby pomagać

"Bo pomoc drugiej osobie to najwięcej, co możemy dać"

Thomas Huxwell

Opinie o pomocy od Erca

Są bezapelacyjnie najlepsi w swoim fachu! Zapewniają profesjonalną, a przede wszystkim zaangażowaną pomoc (co szczególnie jest dziś rzadkością!). Nie spotkałem się jeszcze z lepszą marką niż Erca i szczerze polecam wszystkim, jako bardzo zadowolony pacjent. Dziękuję serdecznie.


Krzysztof Tomkiewicz, Gdynia